Јаворје кај Габровка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаворје кај Габровка
Javorje pri Gabrovki
Јаворје кај Габровка is located in Slovenia
Јаворје кај Габровка
Јаворје кај Габровка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′26.1″N 14°57′12.6″E / 46.023917° СГШ; 14.953500° ИГД / 46.023917; 14.953500
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,43 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000624100000624,1 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Јаворје кај Габровка (словенечки: Javorje pri Gabrovki) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.