Љубеж во Лазе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубеж во Лазе
Ljubež v Lazih
Skyline of Љубеж во Лазе
Љубеж во Лазе is located in Slovenia
Љубеж во Лазе
Љубеж во Лазе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′51.4″N 14°56′26.5″E / 46.030944° СГШ; 14.940694° ИГД / 46.030944; 14.940694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,38 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000603899999603,9 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Љубеж во Лазе (словенечки: Ljubež v Lazih) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.