Стрмец (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмец
Strmec
Стрмец is located in Slovenia
Стрмец
Стрмец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′12.1″N 15°4′12.9″E / 46.020028° СГШ; 15.070250° ИГД / 46.020028; 15.070250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000685100000685,1 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина9,7/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Стрмец (словенечки: Strmec) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.