Тепе (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тепе
Tepe
Поглед на Тепе
Тепе is located in Slovenia
Тепе
Тепе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′40.4″N 14°56′30.5″E / 46.077889° СГШ; 14.941806° ИГД / 46.077889; 14.941806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000480399999480,4 м
Население (2020)
 • Вкупно204
 • Густина38/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Тепе (словенечки: Tepe) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.