Добовица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добовица
Dobovica
Поглед на Добовица
Добовица is located in Slovenia
Добовица
Добовица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′45.5″N 15°2′44.2″E / 46.045972° СГШ; 15.045611° ИГД / 46.045972; 15.045611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,53 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000706899999706,9 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Добовица (словенечки: Dobovica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.