Брег кај Литија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брег кај Литија
Breg pri Litiji
Skyline of Брег кај Литија
Брег кај Литија is located in Slovenia
Брег кај Литија
Брег кај Литија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′50.9″N 14°51′5.8″E / 46.064139° СГШ; 14.851611° ИГД / 46.064139; 14.851611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,88 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237699999237,7 м
Население (2020)
 • Вкупно194
 • Густина220/км2 (570/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Брег кај Литија (словенечки: Breg pri Litiji) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.