Коњшица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњшица
Konjšica
Поглед на Коњшица
Коњшица is located in Slovenia
Коњшица
Коњшица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′50.4″N 14°58′19″E / 46.097333° СГШ; 14.97194° ИГД / 46.097333; 14.97194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава,
Литија
Површина
 • Вкупна7,29 км2 (2,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000469000000469 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Коњшица (словенечки: Konjšica) — населба во Општина Литија и помал дел во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.