Прејди на содржината

Подкум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкум
Podkum
Поглед на Подкум
Подкум is located in Slovenia
Подкум
Подкум
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′5.5″N 15°2′12.6″E / 46.068194° СГШ; 15.036833° ИГД / 46.068194; 15.036833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна6,54 км2 (2,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700799999700,8 м
Население (2020)
 • Вкупно237
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Подкум (словенечки: Podkum) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.