Кал (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал
Kal
Поглед на Кал
Кал is located in Slovenia
Кал
Кал
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′55.1″N 14°57′9.7″E / 46.115306° СГШ; 14.952694° ИГД / 46.115306; 14.952694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Кал (словенечки: Kal) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.