Коловрат (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коловрат
Kolovrat
Поглед на Коловрат
Коловрат is located in Slovenia
Коловрат
Коловрат
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′8″N 14°52′23.1″E / 46.16889° СГШ; 14.873083° ИГД / 46.16889; 14.873083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна6,22 км2 (2,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000463899999463,9 м
Население (2020)
 • Вкупно162
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Коловрат (словенечки: Kolovrat) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.