Мали Кум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Кум
Mali Kum
Мали Кум is located in Slovenia
Мали Кум
Мали Кум
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′47.9″N 15°4′14.1″E / 46.079972° СГШ; 15.070583° ИГД / 46.079972; 15.070583
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,86 км2 (0,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000811500000811,5 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Мали Кум (словенечки: Mali Kum) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.