Прејди на содржината

Ржише

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ржише
Ržiše
Поглед на Ржише
Ржише is located in Slovenia
Ржише
Ржише
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′58.9″N 14°57′36.9″E / 46.166361° СГШ; 14.960250° ИГД / 46.166361; 14.960250
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,88 км2 (0,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000562500000562,5 м
Население (2020)
 • Вкупно102
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Ржише (словенечки: Ržiše) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.