Подкрај кај Загорје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкрај кај Загорје
Podkraj pri Zagorju
Подкрај кај Загорје is located in Slovenia
Подкрај кај Загорје
Подкрај кај Загорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′19.8″N 14°58′28.2″E / 46.138833° СГШ; 14.974500° ИГД / 46.138833; 14.974500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,46 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307100000307,1 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Подкрај кај Загорје (словенечки: Podkraj pri Zagorju) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.