Долго Брдо кај Млинше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долго Брдо кај Млинше
Dolgo Brdo pri Mlinšah
Skyline of Долго Брдо кај Млинше
Долго Брдо кај Млинше is located in Slovenia
Долго Брдо кај Млинше
Долго Брдо кај Млинше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′45.7″N 14°51′15.7″E / 46.146028° СГШ; 14.854361° ИГД / 46.146028; 14.854361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,02 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000594399999594,4 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Долго Брдо кај Млинше (словенечки: Dolgo Brdo pri Mlinšah) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.