Падеж (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падеж
Padež
Падеж is located in Slovenia
Падеж
Падеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′41.5″N 15°0′36.7″E / 46.061528° СГШ; 15.010194° ИГД / 46.061528; 15.010194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000747799999747,8 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Падеж (словенечки: Padež) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.