Излаке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Излаке
Izlake
Поглед на Излаке
Излаке is located in Slovenia
Излаке
Излаке
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′9.2″N 14°53′38.3″E / 46.152556° СГШ; 14.893972° ИГД / 46.152556; 14.893972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна3,44 км2 (1,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307000000307 м
Население (2020)
 • Вкупно1.152
 • Густина330/км2 (870/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Излаке (словенечки: Izlake) — урбанизирана населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.