Прејди на содржината

Јарше (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарше
Jarše
Јарше is located in Slovenia
Јарше
Јарше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′25.7″N 14°56′16.5″E / 46.107139° СГШ; 14.937917° ИГД / 46.107139; 14.937917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,3 км2 (0,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000612000000612 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Јарше (словенечки: Jarše) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.