Долења Вас (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Вас
Dolenja vas
Skyline of Долења Вас
Долења Вас is located in Slovenia
Долења Вас
Долења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′56.5″N 14°59′25.1″E / 46.132361° СГШ; 14.990306° ИГД / 46.132361; 14.990306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,54 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000327100000327,1 м
Население (2020)
 • Вкупно435
 • Густина280/км2 (730/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Долења Вас (словенечки: Dolenja vas) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.