Прејди на содржината

Осредек (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осредек
Osredek
Осредек is located in Slovenia
Осредек
Осредек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′17.2″N 15°0′22.3″E / 46.054778° СГШ; 15.006194° ИГД / 46.054778; 15.006194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,41 км2 (0,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000748899999748,9 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Осредек (словенечки: Osredek) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.