Врх (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врх
Vrh
Врх is located in Slovenia
Врх
Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′41.9″N 14°58′37.1″E / 46.128306° СГШ; 14.976972° ИГД / 46.128306; 14.976972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,84 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000665600000665,6 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Врх (словенечки: Vrh) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.