Прејди на содржината

Страховље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страховље
Strahovlje
Поглед на Страховље
Страховље is located in Slovenia
Страховље
Страховље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′27.2″N 14°56′40.2″E / 46.140889° СГШ; 14.944500° ИГД / 46.140889; 14.944500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина38/км2 (97/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Страховље (словенечки: Strahovlje) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.