Родеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родеж
Rodež
Поглед на Родеж
Родеж is located in Slovenia
Родеж
Родеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′57.7″N 14°59′53.5″E / 46.082694° СГШ; 14.998194° ИГД / 46.082694; 14.998194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4,06 км2 (1,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000702899999702,9 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Родеж (словенечки: Rodež) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.