Прејди на содржината

Чемшеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чемшеник
Čemšenik
Поглед на Чемшеник
Чемшеник is located in Slovenia
Чемшеник
Чемшеник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′47.4″N 14°56′38.1″E / 46.179833° СГШ; 14.943917° ИГД / 46.179833; 14.943917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,28 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000630500000630,5 м
Население (2020)
 • Вкупно205
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Чемшеник (словенечки: Čemšenik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.