Потошка Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Потошка Вас
Potoška vas
Потошка Вас is located in Slovenia
Потошка Вас
Потошка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′18.4″N 15°0′49.4″E / 46.155111° СГШ; 15.013722° ИГД / 46.155111; 15.013722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,82 км2 (1,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000333399999333,4 м
Население (2020)
 • Вкупно211
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Потошка Вас (словенечки: Potoška vas) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.