Вине (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вине
Vine
Skyline of Вине
Вине is located in Slovenia
Вине
Вине
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′39.5″N 14°59′16.2″E / 46.144306° СГШ; 14.987833° ИГД / 46.144306; 14.987833
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,77 км2 (0,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000386199999386,2 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Вине (словенечки: Vine) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.