Прејди на содржината

Дружина (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дружина
Družina
Поглед на Дружина
Дружина is located in Slovenia
Дружина
Дружина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′13.7″N 14°58′56.2″E / 46.120472° СГШ; 14.982278° ИГД / 46.120472; 14.982278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,03 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000448399999448,4 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина2,9/км2 (7,5/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Дружина (словенечки: Družina) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.