Прејди на содржината

Голче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голче
Golče
Поглед на Голче
Голче is located in Slovenia
Голче
Голче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′18.5″N 14°55′7″E / 46.121806° СГШ; 14.91861° ИГД / 46.121806; 14.91861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,46 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700899999700,9 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Голче (словенечки: Golče) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.