Прејди на содржината

Локе кај Загорје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локе кај Загорје
Loke pri Zagorju
Локе кај Загорје is located in Slovenia
Локе кај Загорје
Локе кај Загорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′32.1″N 14°57′41.6″E / 46.142250° СГШ; 14.961556° ИГД / 46.142250; 14.961556
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000278399999278,4 м
Население (2020)
 • Вкупно224
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1412

Локе кај Загорје (словенечки: Loke pri Zagorju) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.