Прејди на содржината

Горења Вас (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Вас
Gorenja vas
Горења Вас is located in Slovenia
Горења Вас
Горења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′12.9″N 15°2′30.8″E / 46.086917° СГШ; 15.041889° ИГД / 46.086917; 15.041889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна3,19 км2 (1,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000654700000654,7 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина18/км2 (48/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Горења Вас (словенечки: Gorenja vas) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.