Кисовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кисовец
Kisovec
Поглед на Кисовец
Кисовец is located in Slovenia
Кисовец
Кисовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′17.5″N 14°58′2.1″E / 46.138194° СГШ; 14.967250° ИГД / 46.138194; 14.967250
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,84 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000284500000284,5 м
Население (2020)
 • Вкупно1.717
 • Густина930/км2 (2,400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1412

Кисовец (словенечки: Kisovec) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.