Видрга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видрга
Vidrga
Skyline of Видрга
Видрга is located in Slovenia
Видрга
Видрга
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′6.2″N 14°51′34.5″E / 46.135056° СГШ; 14.859583° ИГД / 46.135056; 14.859583
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,99 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000430399999430,4 м
Население (2020)
 • Вкупно118
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Видрга (словенечки: Vidrga) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.