Прејди на содржината

Брезје (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје
Brezje
Поглед на Брезје
Брезје is located in Slovenia
Брезје
Брезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′43.8″N 14°55′28.6″E / 46.178833° СГШ; 14.924611° ИГД / 46.178833; 14.924611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,26 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000643200000643,2 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Брезје (словенечки: Brezje) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.