Храстник кај Тројане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храстник кај Тројане
Hrastnik pri Trojanah
Skyline of Храстник кај Тројане
Храстник кај Тројане is located in Slovenia
Храстник кај Тројане
Храстник кај Тројане
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′2.9″N 14°54′28″E / 46.184139° СГШ; 14.90778° ИГД / 46.184139; 14.90778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,38 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000545500000545,5 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1222

Храстник кај Тројане (словенечки: Hrastnik pri Trojanah) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.