Прејди на содржината

Равне кај Млинше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне кај Млинше
Ravne pri Mlinšah
Поглед на Равне кај Млинше
Равне кај Млинше is located in Slovenia
Равне кај Млинше
Равне кај Млинше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′12.5″N 14°54′2.6″E / 46.136806° СГШ; 14.900722° ИГД / 46.136806; 14.900722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,13 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000543200000543,2 м
Население (2020)
 • Вкупно57
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Равне кај Млинше (словенечки: Ravne pri Mlinšah) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.