Борје кај Млинше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борје кај Млинше
Borje pri Mlinšah
Поглед на Борје кај Млинше
Борје кај Млинше is located in Slovenia
Борје кај Млинше
Борје кај Млинше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′3.3″N 14°50′0.9″E / 46.167583° СГШ; 14.833583° ИГД / 46.167583; 14.833583
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,68 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000557600000557,6 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Борје кај Млинше (словенечки: Borje pri Mlinšah) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.