Сопота (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сопота
Sopota
Skyline of Сопота
Сопота is located in Slovenia
Сопота
Сопота
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′38.9″N 15°2′40″E / 46.060806° СГШ; 15.04444° ИГД / 46.060806; 15.04444
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,79 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566399999566,4 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Сопота (словенечки: Sopota) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.