Млинше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млинше
Mlinše
Skyline of Млинше
Млинше is located in Slovenia
Млинше
Млинше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′50.3″N 14°53′2.9″E / 46.147306° СГШ; 14.884139° ИГД / 46.147306; 14.884139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,94 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387500000387,5 м
Население (2020)
 • Вкупно254
 • Густина270/км2 (700/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Млинше (словенечки: Mlinše) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.