Боровак кај Подкум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боровак кај Подкум
Borovak pri Podkumu
Боровак кај Подкум is located in Slovenia
Боровак кај Подкум
Боровак кај Подкум
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′29.4″N 15°3′29″E / 46.074833° СГШ; 15.05806° ИГД / 46.074833; 15.05806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4,75 км2 (1,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000707399999707,4 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Боровак кај Подкум (словенечки: Borovak pri Podkumu) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.