Прејди на содржината

Забрезник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забрезник
Zabreznik
Забрезник is located in Slovenia
Забрезник
Забрезник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′4.7″N 14°56′42.3″E / 46.167972° СГШ; 14.945083° ИГД / 46.167972; 14.945083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,14 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000526399999526,4 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Забрезник (словенечки: Zabreznik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.