Прејди на содржината

Добрљево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрљево
Dobrljevo
Поглед на Добрљево
Добрљево is located in Slovenia
Добрљево
Добрљево
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′48.1″N 14°55′57.1″E / 46.180028° СГШ; 14.932528° ИГД / 46.180028; 14.932528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000653899999653,9 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Добрљево (словенечки: Dobrljevo) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.