Врх кај Млинше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врх кај Млинше
Vrh pri Mlinšah
Поглед на Врх кај Млинше
Врх кај Млинше is located in Slovenia
Врх кај Млинше
Врх кај Млинше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′56.3″N 14°50′40.3″E / 46.148972° СГШ; 14.844528° ИГД / 46.148972; 14.844528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000636799999636,8 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Врх кај Млинше (словенечки: Vrh pri Mlinšah) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.