Завине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завине
Zavine
Skyline of Завине
Завине is located in Slovenia
Завине
Завине
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′57″N 14°58′18.4″E / 46.14917° СГШ; 14.971778° ИГД / 46.14917; 14.971778
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000389199999389,2 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Завине (словенечки: Zavine) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.