Тирна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирна
Tirna
Поглед на Тирна
Тирна is located in Slovenia
Тирна
Тирна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′15.9″N 14°54′25.6″E / 46.104417° СГШ; 14.907111° ИГД / 46.104417; 14.907111
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4,97 км2 (1,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000599600000599,6 м
Население (2020)
 • Вкупно196
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Тирна (словенечки: Tirna) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.