Прејди на содржината

Мошеник (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мошеник
Mošenik
Поглед на Мошеник
Мошеник is located in Slovenia
Мошеник
Мошеник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′53.3″N 14°55′12.8″E / 46.098139° СГШ; 14.920222° ИГД / 46.098139; 14.920222
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,92 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289100000289,1 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Мошеник (словенечки: Mošenik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.