Врхе (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхе
Vrhe
Врхе is located in Slovenia
Врхе
Врхе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′39″N 14°59′23.6″E / 46.19417° СГШ; 14.989889° ИГД / 46.19417; 14.989889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,91 км2 (0,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000846000000846 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Врхе (словенечки: Vrhe) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.