Равенска Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равенска Вас
Ravenska vas
Skyline of Равенска Вас
Равенска Вас is located in Slovenia
Равенска Вас
Равенска Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′2.9″N 15°1′8.5″E / 46.134139° СГШ; 15.019028° ИГД / 46.134139; 15.019028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4,41 км2 (1,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423899999423,9 м
Население (2020)
 • Вкупно256
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Равенска Вас (словенечки: Ravenska vas) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.