Прејди на содржината

Котредеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Котредеж
Kotredež
Котредеж is located in Slovenia
Котредеж
Котредеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′16.8″N 14°59′54.4″E / 46.154667° СГШ; 14.998444° ИГД / 46.154667; 14.998444
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,96 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307199999307,2 м
Население (2020)
 • Вкупно177
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Котредеж (словенечки: Kotredež) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.