Прапрече (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прапрече
Prapreče
Прапрече is located in Slovenia
Прапрече
Прапрече
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′56.7″N 15°1′7.6″E / 46.149083° СГШ; 15.018778° ИГД / 46.149083; 15.018778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,42 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000430000000430 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Прапрече (словенечки: Prapreče) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.