Шемник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шемник
Šemnik
Skyline of Шемник
Шемник is located in Slovenia
Шемник
Шемник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′35.3″N 14°56′1.2″E / 46.143139° СГШ; 14.933667° ИГД / 46.143139; 14.933667
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4,46 км2 (1,72 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409300000409,3 м
Население (2020)
 • Вкупно201
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Шемник (словенечки: Šemnik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.