Ртиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ртиче
Rtiče
Ртиче is located in Slovenia
Ртиче
Ртиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′2″N 14°59′53″E / 46.06722° СГШ; 14.99806° ИГД / 46.06722; 14.99806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000764899999764,9 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Ртиче (словенечки: Rtiče) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.